سه شنبه 28 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

11 نفر از دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان مشمول پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی بنیاد ملی نخبگان شدند.

با حضور رییس بنیاد نخبگان استان کرمان و اساتید راهنمای دانشجویان برگزیده پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی مراسم معرفی دانشجویان مشمول پشتیبانی در سال تحصیلی 98-97 برگزار شد.

رییس بنیاد نخبگان استان کرمان گفت: 150 هزار دانشجو در استان کرمان در حال تحصیل می باشند که از این تعداد 11 نفر مشمول پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور به مدت یک سال تحصیلی شده­ اند، در این طرح همه دانشگاه­ های استان فرصت مساوی داشتند و اطلاع­ رسانی مناسب به آنها صورت گرفته بود ولی بیشترین امتیاز دانشجویان متقاضی پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور که شامل 7 نفر در مقطع دکتری، 2 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 2 نفر در مقطع کارشناسی می باشند.

دکتر سعیدی ضمن تبیین سند راهبردی کشور در امور نخبگان، به تعریف نخبه و تاثیر نخبه در جامعه پرداخت . ایشان نخبه را به قله کوه تشبیه کرد و استعدادهای برتر را در مسیر قله دانست. ایشان همچنین به عوامل کشش خارجی و رانش داخلی اشاره کرد و دانشجویان را به کمک در ساخت کشور توصیه کرد.

وی افزود: مواردی همچون راتبة دانشجویی، اعتبار توان‌مندی آموزشی یا کارآفرینی، اعتبار ارتباطات علمی، اعتبار اجرای پایان‌نامه، بیمه تکمیلی، هدیه ازدواج و ودیعه اجاره مسکن ویژه دانشجویان متأهل اعتبار آموزش‌یاری پژوهش‌یاری و فن‌یاری، اعتبار شرکت در مجامع علمی داخلی و خارجی، اعتبار هسته پژوهشی فناوری و کارآفرینی، اعتبار اعزام به فرصت مطالعاتی داخلی یا خارجی، اعتبار استفاده از شبکه آزمایشگاهی از جایزه‌های در نظر گرفته شده جهت پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور است.

وی درخصوص نحوه انتخاب مشمولان گفت: شناسایی دانشجویان برتر بر اساس مجموع امتیازهای حاصل از فعالیت‌های نخبگانی آنان صورت می‌پذیرد و هیچگونه اعمال نفوذ وجود نداشته است و دانشجویان متقاضی اطلاعات خود را در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان به نشانی sina.bmn.irثبت کردند و سپس بنیاد نخبگان استان کرمان با کمک دانشگاه‌های استان بررسی و راستی آزمایی مدارک متقاضیان را انجام داده و به بنیاد ملی نخبگان اعلام کرده است و بنیاد ملی با بررسی فرایند اجرا شده، فهرست نهایی برگزیدگان را تعیین و از ابتدای سال تحصیلی 98_97 دانشجویان می‌توانند از جوایز تحصیلی بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است: برگزیدگان المپیادهای ملی و جهانی دانش‌آموزی و دانشجویی، برگزیدگان آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌های کشور، برگزیدگان آزمون‌های جامع، پیش‌کارورزی، دستیاری در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دستیاری فوق تخصص پزشکی، دانشجویان ممتاز نمونه کشوری دانشگاه‌ها، برگزیدگان جشنواره‌های علمی، پژوهشی و فناورانه، ادبی، هنری و قرآنی مورد تأیید بنیاد و برگزیدگان مسابقه‌های ملی و جهانی مهارت و مخترعان برگزیده بنیاد مهم‌ترین مصادیق فعالیت‌های نخبگانی بشمار می روند. همچنین دانشجویان سال اول تا چهارم دوره دکتری حرفه‌ای، معادل دانشجویان دوره‌ کارشناسی، دانشجویان سال پنجم تا هفتم دوره دکتری حرفه‌ای، معادل دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دانشجویان دوره تخصص وزارت بهداشت، معادل دانشجویان دوره دکتری تخصصی محسوب می‌شوند.

تاریخ انتشار : 1397/09/27
کد : 141
تعداد بازدید: 303

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601