دوشنبه 11 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

جمعی از دانشجویان کرمانی مشمول پشتیبانی از فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور شدند.

14 دانشجوی کرمانی از دانشگاه های شهید باهنر کرمان، علوم پزشکی کرمان و ولیعصر رفسنجان مشمول پشتیبانی از فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور شدند.

 

طی مراسمی با حضور دکتر علیرضا سعیدی رییس بنیاد نخبگان استان کرمان و دانشجویان مشمول پشتیبانی از فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور روند دریافت این پشتیبانی ها به طور کامل تشریح شد و به سوالات دانشجویان پاسخ داده شد و پس از آن لوح های تقدیر ایشان تحویل شد.

رییس بنیاد نخبگان استان کرمان در این مراسم اعلام کرد در استان کرمان یک تن در مقطع کارشناسی ، 2 تن در مقطع کارشناسی ارشد و 11 تن در مقطع دکتری تخصصی حائز کسب این جوایز شدند.

رییس بنیاد نخبگان گفت: انتخاب دانشجویان بر اساس مجموع امتیاز حاصل از فعالیت های نخبگانی (و نه یکی از این فعالیت ها) و مشروط به کسب بالاترین امتیاز در میان سایر دانشجویان هم دوره خود صورت می گیرد.

لازم به ذکر است هدف از اجرای این آیین‌نامه به شرح زیر است:

الف. هدایت دانشجویان مستعد تحصیلی در زمینه‌های تخصصی فعالیت‌های علمی خود؛

ب. پشتیبانی از فعالیت نخبگانی دانشجویی در سطح مؤسسه‌های‌کشور؛

ج. رفع موانع پیشرفت اجتماعات نخبگانی دانشجویی؛

د. طراحی روند رشد تدریجی و پیوستة دانشجویان مستعد تحصیلی در مسیر نخبگی.

 

دانشجویان برای بهره‌مندی از پشتیبانی‌های این شیوه‌نامه باید مشغول به تحصیل باشند.

  * در سال اول مقطع کارشناسی، صرفاً افراد زیر  برگزیده می‌شوند:

الف. دارندگان مدال طلا یا نقرة کشوری در المپیادهای ملی دانش‌آموزی، با معرفی وزارت آموزش و پرورش؛

ب. دارندگان رتبة 1 تا 100 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها در گروه علوم ریاضی و فنی؛

ج. دارندگان رتبة 1 تا 100 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها در گروه علوم تجربی؛

د. دارندگان رتبة 1 تا 80 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها در گروه علوم انسانی؛

ه. دارندگان رتبة 1 تا 40 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها در گروه هنر.

* انتخاب برگزیدگان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و سال‌های دوم تا چهارم مقطع کارشناسی‌، بر اساس امتیاز کسب‌شده صورت می‌گیرد.

تبصرة 1. دانشجویان مشمول این بند، برای بهره‌مندی از پشتیبانی‌ها، باید حداقل 100 امتیاز کسب نمایند.

تبصرة 2. برگزیدگان جایزة شهید احدی بنیاد ملی، در سال اول تحصیل در مقطع دکتری، بدون محاسبة امتیاز، مشمول بهره‌مندی از پشتیبانی‌های این شیوه‌نامه می‌شوند.

* امتیاز حاصل از میانگین کل حین تحصیل یا دانش‌آموختگی، پس از اعمال ضرایب همسان‌سازی رشته-مؤسسه‌های کشور که از سوی بنیاد ملی تعیین می‌شود، محاسبه می‌گردد.

*  ضریب حاصل از تعداد و ترتیب نویسندگان در محاسبة امتیاز هر مقاله، بر اساس آیین‌نامة ارتقای مرتبة علمی اعضای هیئت علمی (مصوب وزارت علوم) محاسبه می‌شود. همچنین در محاسبة امتیاز طرح‌های پژوهشی، تعداد و ترتیب همکاران ، مدت زمان اجرای طرح و مبلغ طرح در نظر گرفته می‌شود.

*  سقف امتیاز دریافتی از رویدادهای نخبگانی مورد تأیید بنیاد ملی ، بر اساس مقررات مصوب بنیاد ملی، تعیین و در امتیازهای متقاضیان لحاظ می‌شود.

*  ردیف منظور‌شده برای «سایر فعالیت‌های علمی ، پژوهشی و فناورانه»، برای مواردی همچون  انتشار مقاله در نشریه‌های بسیار معتبر (از قبیل Nature وScience ، پس از بررسی و تأیید در بنیاد ملی) ، کسب جوایز معتبر بین‌المللی و موارد نظیر آن‌ها، در نظرگرفته شده که به دلیل عمومیت نداشتن، در جدول لحاظ نشده است. امتیاز این ردیف برای متقاضی، به پیشنهاد بنیاد استانی ذی‌ربط و تأیید بنیاد ملی لحاظ می‌شود.

* بنیاد ملی می‌تواند برای تدقیق امتیازهای هر یک از متقاضیان ، از کارگروه‌های تخصصی متشکل از صاحب‌نظران دانشگاهی استفاده کند.

* چنانچه در هر مرحله از بررسی‌ها مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را به بنیاد ارائه کرده است، علاوه بر   محرومیت از پشتیبانی‌های این شیوه‌نامه، از سایر تسهیلات و حمایت‌های بنیاد، محروم و عدم صداقت وی به مراجع ذی‌ربط، اعلام می‌شود و حق پی‌گیری موضوع به صورت حقوقی نیز برای بنیاد ملی محفوظ خواهد بود. تشخیص مصادیق مربوط به این بند، بر عهدة معاونت آینده‌سازان است.

تاریخ انتشار : 1398/09/30
کد : 130
تعداد بازدید: 661

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601