بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید

 

« زندگینامة پروفسور امید علی شهنی کرم زاده»

امیدعلی شهنی‌کرم‌زاده در سال ۱۳۲۳ در شهر مسجد سلیمان متولد شد. او در سال ۱۳۴۸ در رشته ریاضیات محض از دانشگاه تهران، مدرک کارشناسی خود را گرفت. سپس در دانشگاه اکستر بریتانیا مشغول به تحصیل گشت. وی مدارک کارشناسی ارشد و دکترای خود را به ترتیب در سال‌های۱۳۵۰ و۱۳۵۳ در رشته جبر اخذ نمود. در ۲۷ سالگی مفتخر به اخذ دکترای ریاضی از این کشور شد و بلافاصله در دانشگاه جندی شاپور اهواز مشغول به کار شد. از او تاکنون مقالات بسیاری حاوی ریاضی اصیل در مجلات خارجی، به چاپ رسیده‌است.

او علاوه بر شرکت در کنفرانس‌های ریاضی خارج از کشور و ایراد سخنرانی در چندین المپیاد جهانی ریاضی، در چندین دوره نیز به عنوان سرپرست تیم اعزامی ایران در المپیاد جهانی ریاضی حضور داشته ‌است. ایشان در سال ۱۳۵۳ به عنوان عضو فعال انجمن ریاضی آمریکا (AMS) شروع به فعالیت کرد، که کماکان نیز با این انجمن، در حال همکاری می‌باشد. مدیرگروه‌ریاضی (۱۳۶۵-۱۳۸۰)، رئیس دانشکدة علوم ریاضی (۱۳۸۰-۱۳۸۶)، عضو هیأت ممیزه دانشگاه شهید چمران، عضو شورای دانشگاه شهید چمران، عضو تیم سرپرستی دانش‌آموزان المپیاد ریاضی به مدت ۱۴ سال (۱۳۶۷-۱۳۸۱)، در چندین دورة متوالی عضو و سرپرست کمیتة برگزاری ریاضی دانشجویی و عضو هیأت تحریریه مجلات نشر ریاضی از جمله افتخارات علمی ایشان می‌باشد.

وی همچنین به خاطر تلاش برای عمومی کردن علم ریاضی، موفق به کسب جایزه ترویج علم ایران در سال ۱۳۸۳ گردید. دکتر کرم‌زاده در سال ۱۳۸۴ بعنوان چهرة ماندگار کشور نیز معرفی شد. ایشان در سال 1391برگزیدة جایزه مرحوم علامه طباطبایی(ره) بنیاد ملی نخبگان نیز شده‌اند.