هفت نفر از دانشجویان مقطع دکتری تخصصی دانشگاه شهید باهنر کرمان مشمول دریافت جایزه های تحصیلی بنیاد ملی نخبگان شدند مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

با حضور رییس بنیاد نخبگان استان کرمان، دو نفر از اعضاء شورای علمی و اساتید راهنمای دانشجویان برگزیده جایزه تحصیلی مراسم معرفی مشمولین جایزه های تحصیلی سال تحصیلی 97-96 برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر رجبعلی پور عضو شورای علمی بنیاد نخبگان و چهره ماندگار کشور جوان ها را به انجام تحقیقات اصیل توصیه کرد. ایشان یک مقاله معتبر را از مقالات متعدد کم ارزش بهتر دانست. دکتر مصطفوی عضو شواری علمی بنیاد نخبگان استان و رییس سابق دانشگاه باهنر کرمان با ذکر خاطره ای از همایون صنعتی وقت شناسی و صبر در کار را ازعوامل موفقیت مدیران بخش خصوصی دانست.

رییس بنیاد نخبگان استان کرمان گفت: 150 هزار دانشجو در استان کرمان در حال تحصیل می باشند که از این تعداد 7 نفر مشمول جایزه ­های تحصیلی بنیاد ملی نخبگان به مدت یک سال تحصیلی شده­ اند، در این طرح همه دانشگاه­ های استان فرصت مساوی داشتند و اطلاع­ رسانی مناسب به آنها صورت گرفته بود ولی بیشترین امتیاز دانشجویان متقاضی دریافت جایزه­ های تحصیلی بنیاد نخبگان از دانشگاه­ شهید باهنر کرمان که شامل 7 نفر در مقطع دکتری می باشند.

دکتر سعیدی به تبیین سند راهبردی کشور در امور نخبگان پرداخت و به تعریف نخبه و تاثیر نخبه در جامعه پرداخت . ایشان نخبه را به قله کوه تشبیه کرد و استعدادهای برتر را در مسیر قله دانست. ایشان همچنین به عوامل کشش خارجی و رانش داخلی اشاره کرد و دانشجویان را به کمک در ساخت کشور توصیه کرد.

وی افزود: مواردی همچون راتبة دانشجویی، اعتبار توان‌مندی آموزشی یا كارآفرینی، اعتبار ارتباطات علمی، اعتبار اجرای پایان‌نامه، بیمه تكمیلی، هدیه ازدواج و ودیعه اجاره مسكن ویژه دانشجویان متأهل اعتبار آموزش‌یاری پژوهش‌یاری و فن‌یاری، اعتبار شركت در مجامع علمی داخلی و خارجی، اعتبار هسته پژوهشی فناوری و كارآفرینی، اعتبار اعزام به فرصت مطالعاتی داخلی یا خارجی، اعتبار استفاده از شبكه آزمایشگاهی از جایزه‌های در نظر گرفته شده دكتری تخصصی است.

وی درخصوص نحوه انتخاب مشمولان گفت: شناسایی دانشجویان برتر بر اساس مجموع امتیازهای حاصل از فعالیت‌های نخبگانی آنان صورت می‌پذیرد و هیچگونه اعمال نفوذ وجود نداشته است و دانشجویان متقاضی اطلاعات خود را در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان به نشانی Soraya.bmn.ir ثبت کردند و سپس بنیاد نخبگان استان کرمان با كمك دانشگاه‌های استان بررسی و راستی آزمایی مدارک متقاضیان را انجام داده و به بنیاد ملی نخبگان اعلام کرده است و بنیاد ملی با بررسی فرایند اجرا شده، فهرست نهایی برگزیدگان را تعیین و از ابتدای سال تحصیلی 97_96 دانشجویان می‌توانند از جوایز تحصیلی بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است: برگزیدگان المپیادهای ملی و جهانی دانش‌آموزی و دانشجویی، برگزیدگان آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌های كشور، برگزیدگان آزمون‌های جامع، پیش‌كارورزی، دستیاری در رشته‌های پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی و دستیاری فوق تخصص پزشكی، دانشجویان ممتاز نمونه كشوری دانشگاه‌ها، برگزیدگان جشنواره‌های علمی، پژوهشی و فناورانه، ادبی، هنری و قرآنی مورد تأیید بنیاد و برگزیدگان مسابقه‌های ملی و جهانی مهارت و مخترعان برگزیده بنیاد مهم‌ترین مصادیق فعالیت‌های نخبگانی بشمار می روند. همچنین دانشجویان سال اول تا چهارم دوره دكتری حرفه‌ای، معادل دانشجویان دوره‌ كارشناسی، دانشجویان سال پنجم تا هفتم دوره دكتری حرفه‌ای، معادل دانشجویان دوره كارشناسی ارشد و دانشجویان دوره تخصص وزارت بهداشت، معادل دانشجویان دوره دكتری تخصصی محسوب می‌شوند.