طرح دوست علمی در کرمان برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

بنیاد نخبگان استان کرمان طرح دوست علمی را برای 34 نفر از دانش آموزان ممتاز رشته تجربی مناطق محروم استان برگزار کرد.

بنیاد نخبگان استان کرمان با همکاری مرکز نیکوکاری رضوان کرمان، طرح دوست علمی را در راستای پاسخگویی به نیازهای دانش‌آموزان مستعد ‌برتر پسر رشته تجربی مناطق محروم استان در ابعاد علمی و معنوی و ارضاء روح جستجوگر و ذهن خلاق و نقاد آنان در روزهای ششم، هفتم و هشتم مرداد ماه در محل دبیرستان شبانه روزی شهدای عشایر کرمان برگزار کرد.

از مهمترین اهداف طرح دوست‌علمی استان کرمان می‌توان به ایجاد تعامل علمی و فرهنگی بین دانش‌آموزان مناطق محروم و استعدادهای برتر تحت حمایت بنیاد، تشکیل حلقه‌های دوستان علمی، ایجاد انگیزه و تمرین برای انجام کارهای گروهی و تقویت انگیزه دانش‌آموزان مستعد به کسب موفقیت‌های علمی اشاره کرد. همچنین ارتقاء سطح تفکر دانش‌آموزان و ترغیب آنان به ارائه ایده‌های خلاقانه، ایجاد بستر مناسب برای ارتقای سطح علمی- فرهنگی محیط‌های آموزشی دانش‌آموزان مناطق کم‌ برخوردار و همچنین آشنایی آنان با نخبگان و صاحبان‌ استعدادهای ‌برتر مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان، مهمترین دستاورد برگزاری طرح بود.

در این طرح 6 نفر از مستعدین برتر تحت حمایت بنیاد  به عنوان مدرس، موضوعات ذیل را به 34 نفر دانش‌آموزان ممتاز سوم دبیرستان رشته تجربی مناطق محروم آموزش دادند:

منابع انرژی تجدیدپذیر،

انرژی هسته‌ای و کاربرد آن در علم پزشکی،

آشنایی مقدماتی دانش آموزان با فناوری نانو،

رابطه بین صنعت و دانشگاه،

مدیریت استرس،

تکنیکهای مدیریت استرس،

دنیای زیست شناسی و علم ژنتیک،

خلاصه ای از علائم بالینی،

تشخیص و درمان بیماری های مشترک بین انسان و دام،

تشخیص اولیه و آزمایشگاهی بیماری های عفونی بر پایه کشت و جداسازی میکروب،

مواد مخدر، اعتیاد و نقش آن بر سلامت انسان،

گیاهان دارویی،

کاربینی و کارآفرینی

از برنامه های جانبی طرح دوست علمی کرمان می توان به نشست صمیمانه رییس بنیاد نخبگان با دانش آموزان، بازی های فکری، مسابقات ورزشی و تماشای فیلم در سینما اشاره کرد.

لازم به ذکر است، این طرح علمی-‌آموزشی برون‌ مدرسه ‌ای و ذیل سند راهبردی کشور در امور نخبگان به ‌منظور شناسایی استعدادهای ‌برتر دانش‌آموزی و ایجاد سازوکارهای مناسب برای تأثیرگذاری صاحبان این استعدادها بر ارتقاء سطح علمی- فرهنگی سایر دانش‌آموزان در محیط‌ های آموزشی اجرا می‌شود.